КОЛЕДНА ТРАПЕЗА
Бъдни вечер и Коледа са сред най-важните семейни празници. Да съберем цялото семейство около трапезата.
CINDERELLA.BG
Да подредим трапезата за Бъдни вечер
На 24 декември отбелязваме Бъдни вечер. Останала е традицията на Бъдни вечер около трапезата да се събира цялото семейство. Този светъл празник е свързан с много вярвания и обичаи.
Обичаи и вярвания
Преди да се седне на масата, вечерята трябва да бъде прекадена. Най-възрастният член на семейството прекадява с тамян храната, а след това обикаля и дома. Според народните вярвания с този ритуал се прогонват злите и нечисти сили. Хората около масата трябва да хапнат от всяко ястие, за да им върви.
Друг обичай предвижда никой от семейството да не става от трапезата, докато вечерята продължава, а след приключването й цялото семейство да напусне масата заедно, за да са задружни през годината.
След приключване на вечерята трапезата се оставя неприбрана, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато семейството заспи, близките покойници идват да вечерят.
Нечетен брой постни гозби на трапезата
Ястията на трапезата трябва да са нечетен брой - 7, 9 или 11. Вярва се, че колкото повече сложите на масата, толкова по-богата и благодатна година ви очаква. Според други вярвания ястията са 7, 9 или 12 - свещените числа от древноюдейската Кабала. Водата и виното не влизат в бройката.
Бъдни вечер е последният ден от великите пости и всички ястия на трапезата трябва да са постни. Можете да приготвите сарми, боб, варено жито, пълнени чушки, туршии, лук, мед, тиквеник, ошав, вино и други.
Някои от ястията имат важна символика, затова не пропускайте да ги сложите на трапезата - питка с пара, орехи, чесън за предпазване от зло и мед за сладък живот.
На масата трябва да има храни, които набъбват, за да набъбва както тях богатството и плодородието - боб, жито, леща, ориз, пуканки.
Други храни със символично значение са сушените плодове – ябълки, сливи, стафиди, кайсии.
Символика на някои храни на трапезата ни на Бъдни вечер
Някои от ястията на трапезата на Бъдни вечер имат важна символика, затова трябва задължително да присъстват на масата. Сред тях са питка с пара, орехи и чесън.
Питка за Бъдни вечер
Обредният хляб заема централно място. Питката на Бъдни вечер е постна. Тя трябва да е кръгла като слънце и може да е украсена с кръстове, житни класове, животни и плодове от тесто.
Според традицията питката се замесва рано сутрин с най-хубавото и бяло брашно. Използвала се мълчана вода, която младите момичета носели мълчаливо от чешмата. От същото тесто се правели и краваите, които по-късно се давали на коледарите.
Пара и дрян
В питката за Бъдни вечер се поставя пара. В някои краища на България, освен парата, се поставят и дрян за здраве и бобено зърно за късмет.
Разчупване от най-възрастния в семейството
След като се прекади масата и дома, най-възрастният член на семейството разчупва обредния хляб. Първото парче символично се оставя за Богородица, второто - за къщата, а останалите се раздават на всеки член от семейството според възрастта.
На когото се падне парата го очаква щастие, богатство и късмет през новата година. Ако парата е в парчето, отделено за Богородица или за къщата, годината ще е благодатна за всички.
Каква е символиката на орехите
Орехите са основна част от трапезата на Бъдни вечер.
Според някои вярвания в четирите ъгъла на стаята трябва да се постави по един орех, за да се осветят четирите краища на света.
По орехите се прави предсказание за здраве или болест през годината. Според този обичай след края на вечерята всеки от членовете на семейството трябва да си избере орех и да го разчупи, ако ядките останат цели и са бели и едри, човекът ще е здрав и ще му върви през годината.
Чесън гони злите сили
Чесънът е една от храните, които задължително трябва да присъстват на трапезата ни в навечерието на Коледа. Според вярванията, чесънът гони злите сили и болестите.
Всеки член от семейството трябва да вземе от трапезата по една здрава скилидка чесън и да я носи със себе си за защита. Скилидката се носи в дрехите, джоб, портмоне или чанта до Йордановден.
Според вярванията на българите, непосредствено след Рождество Христово започват т.нар. Мръсни дни, които продължават до Богоявление (Йордановден).
На Коледа светът става нов, но все още е граничен. От света на тъмните сили към нас пристъпват невидими гости - бродници, караконджули, вампири и други страшни същества. Това е причината до 6 януари - Богоявление да се носи прекадената скилидка чесън от трапезата на Бъдни вечер. Вярва се, че тази скилидка ни предпазва и като я носим злите сили бягат надалеч.
Коледна украса за трапезата
На 25 декември честваме един от най-големите християнски празници - Рождество Христово, Коледа.
Коледните празници свързваме с подаръци, топлина, уют, празнично настроение и вкусна храна. Освен това, трябва да помислим и за приятната обстановка и празничната украса на масата.
Използвайте декорации от природата и свещи
Можете да създадете вълшебна атмосфера за коледните празници като използвате свещи и фенери, както и природни средства за декорация.
Такива са плодове, борови клонки, шишарки, орехи и други. Червеният и зеленият цвят създават коледно настроение, уют и топлина, а сребристи и златисти декорации придават изящество и стил.
Пълнена пуйка за Коледа
Коледните празници са времето от годината, в което посрещаме най-близките си хора на гости вкъщи, събираме се около масата и се наслаждаваме на приятни мигове заедно.
След дългите пости предхождащи Рождество Христово, чудесен избор за коледната трапеза е печено свинско месо, традиционната капама или пълнена пуйка. Предлагаме Ви тази година да съберете цялото семейство на апетитна пълнена пуйка по рецептата, която спечели най-много от Вашите гласове за коледната трапеза.
Необходими продукти
Голяма пуйка с дреболии
Ориз - 350 грама
Праз - 3 стръка
Гъби - 200 грама
Сушени кайсии, сини сливи и стафиди - по 100 грама
Пресован чесън - 1 с.л.
Подправки: червен пипер, кимион, черен пипер, чубрица, розмарин, риган, мащерка, дафинов лист
Бяло вино - 150 мл
Зехтин, олио или масло
Сол
Приготвяне
Подготвяне на пуйката - Почистете пуйката и я натъркайте с малко сол, зехтин и пресования чесън отвън и отвътре. Полейте я вътре с 1/2 от бялото вино и я оставете за 1 час, като от време на време я обръщайте.
Приготвяне на плънката - В голям тиган загрейте малко олио и задушете накълцания праз, нарязаните гъби и дреболиите на пуйката. Когато всичко омекне, добавете подправките. След това изсипете ориза и разбъркайте добре. Когато всичко се разпредели равномерно, долейте останалото вино и разбъркайте. Когато се изпари, долейте чаша топла вода. Разбъркайте, докато оризът поеме цялата течност, долейте втора чаша вода и отново изчакайте оризът да поеме течността. Свалете плънката от котлона и към нея добавете накълцаните сушени плодове. Оставете да се охлади.
Приготвяне на пуйката - Напълнете пуйката с охладената плънка и я зашийте. Поставете я в намазана тава, върху парчета лук, за да не залепне. Намажете обилно цялата пуйка със смес от 1-2 ч.л. червен пипер и зехтин или масло. Долейте в тавата 2 чаени чаши топла вода.
Печене - Покрийте пуйката с алуминиево фолио и я печете в слабо загрята фурна. Продължителността на печенето зависи от фурната и градусите, може да отнеме около 5 часа. След като пуйката е готова, отстранете фолиото, полейте я с получения в тавата сос и я върнете във фурната, за да се запече и да придобие апетитна коричка.
Коледни късмети
Късметите винаги присъстват на Коледната трапеза. Можете да си ги направите сами или да използвате късметите, които приготвихме за Вас.
Ако искате късмети за Коледа, разгледайте нашите готови картички - късмети. Разпечатайте ги и ги използвайте за баницата или публикувайте късметче в дневника на приятел във Фейсбук.
Вижте късметите ТУК>
Споделете картичка във Фейсбук
Изненадайте приятелите си във Фейсбук, като ги поздравите с картичка за коледните празници. Изберете картичка, натиснете бутона Сподели и определете в дневника на кой приятел искате да я публикувате.
Разгледайте картичките ТУК>
5 идеи за коледни десерти
Представяте ли си Коледа без изкушаващите аромати на ябълка, портокал, канела и печен сладкиш. Вижте 5 идеи за коледни десерти.
Нашия традиционен тиквеник
Първото ни предложение е един много познат в България десерт - традиционен български тиквеник. В различните райони на страната ни има различни рецепти за неговото приготвяне. Основните съставки са кори, тиква и орехи. Приготвянето му не е трудно и не изисква много време.
Ябълков пай
Друг вкусен сладкиш, който можете да предложете на семейството си на Коледа е ябълков пай. Приготвянето му е приятно, а ароматът на печени ябълки - изкусителен.
Традиционни коледни бисквити
Всички много обичат коледните бисквити, особено децата. Тези бисквити могат да бъдат с различен аромат, различни форми и различна украса. Както и да ги направите, те носят коледен привкус на трапезата. Вижте идеи за декорация в галерията с коледни бисквити.
Джинджифилова къщичка за ценители
Това е труден за изпълнение десерт, но определено е много забавен. Направете си бисквитена къщичка за Коледа.
Стените и покрива можете да направите от бисквитено тесто, изпечено в необходимите форми. За украса използвайте различни видове бонбони, бисквитки, шоколад, сметана и др. Вижте галерията ни с няколко предложения.
Как да направим традиционния немски коледен щолен
Щоленът е традиционен за Германия и Австрия сладкиш, който се приготвя по време на Коледните празници. Съдържа ситно нарязани сушени и захаросани плодове, ядки и ароматни подправки.
Щоленът не е типичен за българската коледна трапеза, но е чудесна идея да зарадвате близките си с нещо ново и ароматно за Коледа. Ако тази година сте решили да експериментирате, Ви предлагаме една лесна рецепта за приготвяне на традиционен немски щолен.
Необходими продукти:
Брашно - 500 грама;
Суха мая - 1 пакетче;
Краве масло - 200 грама;
Прясно мляко - 250 грама;
Сурови бадеми - 50 грама;
Стафиди - 300 грама;
Захаросани портокалови корички и захаросани лимонови корички - по 50 грама;
Можете да добавите и други захаросани плодове и 120-150 грама марципан;
Подправки: смлян карамфил - 1 щипка, настъргано индийско орехче - 1 щипка, кардамон - 1/4 чаена лъжица, ванилии - 2 броя;
Ром - 50 мл;
Сол - 1 щипка;
Захар - 100 грама;
Пудра захар - 1/2 чаена чаша.
Приготвяне
Затоплете леко млякото и го смесете в купа с маята и 1 чаена лъжица захар. Разбъркайте и оставете за няколко минути да шупне.
В отделна голяма купа се пресява брашното и към него се добавят солта, захарта и подправките. Разбърква се добре, а в средата се прави кладенче и се изсипват охладено масло и млякото с маята.
След като замесите тестото го прехвърлете върху набрашнена повърхност и разстелете с длани. В тестото се добавят стафидите, бадемите, нарязаните на ситно захаросани плодове, портокаловите и лимоновите корички.
Тестото се меси, докато съставките се разпределят равномерно. Слага се в голяма купа намазана с олио, покрива се с фолио и се оставя да втаса за 2 часа и половина.
След като тестото удвои обема си, се изважда от купата и отново се премесва. Разстила се върху леко набрашнена повърхност в овална форма. Ако сте решили да добавите марципан, в средата сложете парченцата марципан.
Оформете щолена, като хванете единия му край и го загънете към срещуположния, така че да покрие марципана. Двата края се слепват и оформеният щолен се полага в намазана тава. Покрива се с кърпа и се оставя отново да втаса за около 1 час.
Щоленът се покрива с алуминиево фолио и се пече около 1 час в предварително загрята на 180 градуса фурна.
След като извадите щолена от фурната, докато е топъл го намажете с разтопено масло и го поръсете обилно с пудра захар. Оставете го да изстине.
Съхранявайте щолена на хладно място, увит във фолио, в плик или кутия.